Dąb uchodzi od dawien dawna za materiał szlachetny, toteż tworzy się z niego eleganckie meble i galanterię drewnianą. Jego wytrzymałość, obok innych cech technicznych, o których pisaliśmy w artykule: „9 cech tarcicy dębowej istotnych w budownictwie„, zdecydowała o tym, że ma on wzięcie konstrukcyjne. Jednak szczególną renomą cieszy się tarcia dębowa w branże meblarskiej, co zawdzięcza swoim niekwestionowanym cechom wizualnym.

Makroskopowe walory tarcicy dębowej

 • Rysunek: wyraziste usłojenie i prążkowania, widoczne są tak zwane „lusterka”. W drewnie wczesnym widać duże naczynia, w późnym – naczynia są małe i zebrane w zgrupowania.
 • Połyskliwość: zauważalna, nadająca drewnu charakter dekoracyjny.
 • Kolor: paleta intensywnych odcieni brązu, które wykazują światłoczułość – długotrwała ekspozycja na słońce powoduje, że barwy ciemnieją, nabierają głębi.
 • Interakcje ze środowiskiem: wyroby z tarcicy dębowej z czasem ciemnieją pod wpływem wody. Ponieważ zawierają duże ilości garbników, łatwo wchodzą w reakcje z farbami oraz innymi środkami chemicznymi typu: zasady, kwasy, sole.
 • Uszlachetnianie: dębina poddaje się zabiegom uszlachetniającym z dużą łatwością. Podłogi dębowe można zgodnie z upodobaniami: pokrywać kolorową bejcą, olejami bezbarwnymi lub w kolorach (antycznym, szarym, białym), matowymi i półmatowymi lakierami. Można je także frezować i szczotkować.
 • Stylistyka: charakter słoi nadaje dębinie rustykalny charakter.
 • Wykorzystanie: dzięki trwałości i odporności na ścieranie tarcice dębowe są chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach, w których panuje duży ruch, czyli w salonach, kuchniach czy przedpokojach. Jeśli położona w nich zostanie – pasująca do mebli – dębowa podłoga, położna tam będzie zastosować ogrzewanie typu podłogowego.

Ciekawe okazy drewna dębowego

Świetne efekty estetyczne przypisywane są dębowi czarnemu. Nazwy tej nie znajdziemy w żądnej klasyfikacji botanicznej. Pochodzi ona po prostu od… kolory drewna pozyskiwanego jako okrągłe drewno, które całe dziesięciolecia spędziło w bagnach lub starorzeczach, poddawane nieustannemu działaniu wody. Zawarte w niej sole żelaza w reakcji z garbnikami znajdującymi się w drewnie nadały mu charakterystyczne szaroczarne zabarwienie. Czarny dąb wykorzystuje się do:

 • produkcji ekskluzywnych elementów meblarskich,
 • wyrobu rękodzieła,
 • intarsjowania,
 • tworzenia wyrobów artystycznych różnego typu.
meble kuchenne wykonane z drewna dębowego

Meble z dębu

Kilka słów o przewadze tarcicy liściastej nad iglastą z estetycznego punktu widzenia

Po pierwsze te dwa rodzaje tarcic różnią się walorami wizualnymi. Drzewa liściaste są o ponad 200 mil lat starsze niż drzewa iglaste, co znaczy, że mają bardziej złożoną budowę, uwidaczniającą się na przekroju. Mają też więcej odmian, więc u wybór tarcicy liściastej jako surowca jest większy.

Biorąc pod uwagę widoczne gołym okiem cechy gatunków liściastych, dzielimy je na:

 • pierścionkowo-naczyniowe, w których przekroju poprzecznym uwidacznia się w słoju rocznym pierścień, jak w drewnie dębu czy wiązu;
 • rozpierzchło-naczyniowe, dla których charakterystyczne są naczynia porozrzucane w obrębie słoju rocznego, co utrudnia zobaczenie granicy miedzy przyrostami, jak w drewnie bukowym, brzozowym czy lipowym.

Więcej o charakterze tarcicy dębowej można dowiedzieć się, czytając inny z naszych firmowych wpisów: „Wszystko, co trzeba wiedzieć o drewnie dębowym„.