Tarcica to główny surowiec wykorzystywany w branży drzewnej. Jest to ogólne określenie asortymentu drzewnego powstałego w wyniku przecierania drewna okrągłego przy wykorzystaniu pilarek o zróżnicowanej liczbie pracujących równocześnie pił. To, jaką tarcicę zamawiają u nas Klienci, zależy od specyfiki ich działalności.
Rozchwytywana tarcica iglasta sosnowa – dla przemysłu budowlanego i meblarskiego
Dyskretny urok sosny, pozyskiwanej na piaszczystych obszarach, wykorzystują producenci z branży meblarskiej. Docenia się delikatny kolor sosnowego drewna, wąskie usłojenie. Ważne jest też to, że świetnie nadaje się ono do lakierowania. Powstają z niego:
- stoły i krzesła,
- elementy różnego typu mebli,
- płyty klejone, wiórowe, pilśniowe, okleiny,
- listwy dekoracyjne.
Branże zajmujące wykończeniówką z drewna sosnowego pozyskują:
- deski podłogowe,
- panele boazeryjne.
Sucha tarcica z gatunków iglastych na przykład sosnowa wykorzystywana jest przede wszystkim do tworzenia:
- stolarki budowlanej, konstrukcji szkieletowych,
- belek zespolonych,
- konstrukcji dachowych,
- okien, drzwi,
- ściennych elementów (paneli) elewacyjnych,
Wykorzystuje się ją jako elementy konstrukcyjne mniej widoczne, ale liczne, ponieważ jest tańsza niż ta z gatunków liściastych.
Z sosny wykonuje się też: mosty, podkłady kolejowe, stemple kopalne, jak również opakowania. Z kolei biomasa sosnowa służy jako ekologiczny materiał opałowy.

Produkcja tarcicy
Uniwersalność zastosowania tarcicy świerkowej
Drewno świerkowe, pochodzące z korzystnych klimatycznie i glebowo, obszarów Podlasia jest niezrównane pod względem jakości, dlatego jest chętnie wybierane przez:
- przedstawicieli branży meblarskiej, który z tarcicy świerkowej tworzą: stoły, krzesła, różne elementy mebli, płyty klejone,
- producentów mebli tapicerowanych – świerk spełnia normy stawiane przy produkcji stelaży,
- producentów mebli ogrodowych i altan,
- przedstawicieli branży wykończeniowej, którzy wykorzystują w pracy: panele boazeryjne, listwy dekoracyjne, deski podłogowe,
- producentów stolarki budowlanej – wykorzystują oni dużą twardość tarcicy świerkowej, która nadaje się dzięki temu na konstrukcje nośne oraz zewnętrzne elewacje, wykonuje się z niej:
- konstrukcje szkieletowe, belki zespolone, panele elewacyjne,
- firmy produkujące stolarkę otworową.
Drewno świerkowe wybierane jest przez duże koncerny jaki IKEA czy Fakro, a także przez niewielkie, działające w Białymstoku i okolicach, zakłady stolarskie, które na indywidualne zamówienia robią meble i galanterię drewnianą do umieszczenia wewnątrz i na zewnątrz budynków.
Szlachetna tarcica liściasta dębowa
Wpływ na popularność tarcicy dębowej ma jej ciekawa kolorystyka: w jasnobrązowym drewnie o prostym usłojeniu pojawiają się niekiedy bladoróżowe odcienie. Wykonuje się z niej ekskluzywne meble, które poza ciekawym wybarwieniem, charakteryzują się dobrymi właściwościami technicznymi. To twardy materiał, o dużych wartościach konstrukcyjnych. Odznacza się wysoką wytrzymałością, ale jest przy tym łatwy w obróbce. O jego wytrzymałości świadczy konieczność długiego polerowania.
Tarcica dębowa, mimo że jej cena jest stosunkowo wysoka, ma wielu zwolenników:
- w branży meblarstwa tradycyjnego oraz artystycznego, gdzie ceni się jej walory artystyczne (meble, blaty),
- w branży wykończeniowej, w której wybiera się ją do wykańczania wnętrz domów i biur,
- w branży podłogowej, stawiającej na niską ścieralność wykonanych z drewna dębowego deszczułek posadzkowych.
Ponadto dębową tarcicę wykorzystuje się w budownictwie zewnętrznym lądowym oraz w wodnym. Spotykane są również wykonane z dębu:
- prowadnice szybowe,
- elementy taborów kolejowych,
- półfabrykaty meblowe,
- okleiny,
- klepki do wyrobów bednarskich.
Suchą tarcicę liściastą charakteryzują duże walory estetyczne, dlatego najchętniej wykorzystuje się ją do produkcji elementów stolarskich pozostających na widoku.

Skład tarcicy
Podlasie gwarantuje doskonałe gatunkowo wyroby tarcicowe
Na terenie Podlasia, gdzie produkowane są nasze tarcica i skąd skupowane jest drewno wykorzystywane do ich wytworzenia, rosną dorodne, zdrowe drzewa, którym sprzyjają warunki środowiskowe oraz klimatyczne północno-wschodniej Polski. Dlatego jesteśmy pewni, że do naszego tartaku trafia surowiec wysokiej jakości. Dzięki temu naszym Kontrahentom gwarantujemy, że właśnie u nas nabędą równie wysokiej jakości produkty.
Naszą ofertę przygotowujemy zgodnie z normami
W codziennej pracy towarzyszą nam szczegółowe wytyczne określane przez polskie normy. W przypadku produktów tartacznych z naszej oferty stosujemy:
- PN-EN 844-3:2002 Drewno okrągłe i tarcica. Terminologia. Terminy ogólne dotyczące tarcicy;
- PN-75/D-96000 Tarcica iglasta ogólnego przeznaczenia.
Uważamy, że normy są po to, by ułatwiać nam pracę i kontakty z partnerami biznesowymi. Przestrzegamy ich, ponieważ zależy nam na jakości naszej oferty, za co jesteśmy cenieni w branży. Więcej o normach przeczytać można na naszym firmowym blogu w artykule: Kilka słów o właściwościach drewna jako surowca przemysłowego.
Materiały tartaczne suche lub mokre w zależności od przeznaczenia
Tarcica świerkowa, którą Consultor produkuje i dostarcza swoim Kontrahentom, powstaje na nowoczesnych liniach produkcyjnych. Stale kontrolujemy proces jej wytwarzania, by jakość naszych towarów była powtarzalna i w najwyższym stopniu odpowiadała wymogom naszych Klientów. Potrzebują oni tarcicy do różnych celów, dlatego oferujemy ten produkt w wersji suchej i mokrej. Posiadamy wyspecjalizowane urządzenia do pomiaru wilgotności materiałów tartacznych, które produkujemy; dbamy o ich właściwą klasyfikację.