Fryzy sosnowe ze względu na łatwość obróbki i odporność na uszkodzenia mechaniczne są szeroko stosowane w meblarstwie i budownictwie. Ich jakość zależy jednak od materiału i sposobów produkcji wykorzystywanych przez producenta fryzy sosnowej suchej. Warto o nich pamiętać przed zakupem.

Drewno dobierane przez producenta fryzy sosnowej suchej

Fryzy sosnowe stosowane są do produkcji drewna klejonego, zwłaszcza kantówki. Z punktu widzenia producenta tej ostatniej fryzy sosnowe muszą spełniać określone parametry m.in. dotyczące wilgotności. Optymalna wilgotność docelowej fryzy to 7-8%, z kolei maksymalna dopuszczalna wilgotność fryzy sosnowej to 14%.

Z tego względu dla fryz suchych znaczenie ma suszenie drewna, zapewniające mu maksymalną wentylację, chroniącą przed powstaniem glonów i grzybów pleśniowych. Podczas suszenia konieczne jest też zapewnienie zadaszenia, które zapobiega tzw. siwieniu drewna. Jeżeli chodzi okres trwania sezonowania, to na jego określenie istnieją specjalne wzory. Uwzględniają one m.in. grubość materiału. Przykładowo w przypadku desek sosnowych o grubości 3 cm będzie to ponad rok czasu.

Poza właściwie przygotowanym drewnem dobry producent fryzy sosnowej może zaoferować materiał w dowolnym rozmiarze, zarówno pod względem długości jak i grubości oraz szerokości. Taka elastyczność jest istotnym sygnałem dla klientów tartaków, np. producentów kantówki. Oznacza ona możliwość zrealizowania u danego producenta każdego zamówienia. W branży stolarskiej poszukiwana jest grubość 25 i 28 mm (podłogi, drzwi, okna, meble). W budownictwie potrzebne są większe wymiary.

Główne parametry fryzy sosnowej suchej najlepiej zweryfikować osobiście przed zakupem. Wówczas w sposób miarodajny można ocenić klasę produktu. Producent fryzy sosnowej suchej, który zapewnia taką możliwość, jest jak najbardziej godny zaufania.

 

Producent fryzy sosnowej suchej a park maszynowy

Na jakość fryzy sosnowej podstawowy wpływ mają metody produkcji i zastosowane urządzenia. Fryzy powstają poprzez przecieranie drewna, do których potrzebne są traki i piły.

Wśród narzędzi potrzebnych do produkcji fryz znajdują się:

  • traki – do przecierania drewna. Stosuje się traki pionowe, bardziej ekonomiczne, do grupowej produkcji i traki taśmowe, dzięki którym jednocześnie można wyprodukować jedną fryzę. Przy produkcji fryz sosnowych znaczenie ma grubość brzeszczotu traków, która warunkuje efektywność działania maszyn.
  • wielopiły – najbardziej wydajne są modele z ruchomymi piłami, które pozwalają elastycznie zmieniać szerokość fryz w trakcie pracy maszyny.

Swego rodzaju nowością jest szybka piła optymalizująca, która pozwala otrzymać kilkukrotnie więcej produktu i angażuje przy tym mniej pracowników niż przy tradycyjnej produkcji.

Fryzy sosnowe wyprodukowane z dbałością o dobór narzędzi będą łatwe w obróbce (pod względem przyjmowania lakierów, bejcy, farb), konserwacji i czyszczeniu. Maszyny pozwalają też uzyskać różny przekrój fryz (im większa oferta pod tym względem, tym producent może dotrzeć do większej liczby klientów).

Z fryzy sosnowej wykonuje się przede wszystkim kantówki (klejonej warstwowo lub litej), stosowanej przy montażu konstrukcji drewnianych. Kantówka klejona stosowana jest m.in. do tworzenia małej architektury ogrodowej ale też do budowy domów z drewna w technologii szkieletowej.

Dobry producent fryzy sosnowej suchej powinien dać klientowi komfort samodzielnego wyboru konkretnych produktów. Ponadto ważne, by w swojej ofercie miał półfabrykaty o uznanych parametrach, pochodzące z drewna wysokiej jakości oraz ze sprawdzonych hodowli. Na koniec liczy się elastyczność w zakresie dostępnych wymiarów, która pozwala zaspokajać oczekiwania różnorodnych klientów.