Drewno jest wykorzystywane jako materiał budowlany od tysięcy lat, ustępując tylko kamieniowi pod względem swojej bogatej, zachowanej historii w świecie budownictwa. Chemiczne właściwości drewna są co prawda złożone, ale nawet pomimo tego ludzie z powodzeniem wykorzystywali unikalne cechy drewna, co pozwoliło im uzyskać niemalże nieograniczoną różnorodność konstrukcyjną.
Ten wyjątkowo uniwersalny materiał jest powszechnie stosowany do budowy domów, budynków użytkowych (drewno budowlane) i łodzi. Jest również szeroko stosowany w przemyśle meblarskim i przy wykańczaniu i dekoracji wnętrz.

Właściwości drewna z punktu widzenia materiałoznawstwa

Prawdopodobnie jedną z największych zalet wykorzystania drewna jako materiału budowlanego jest fakt, że jest ono surowcem naturalnym i ekologicznym, dzięki czemu jest łatwo dostępne i ekonomicznie opłacalne. Jest też wyjątkowo wytrzymałe w stosunku do swego ciężaru i posiada dobre właściwości izolacyjne.

Drewno łatwo poddaje się obróbce i może być formalnie i rozmiarowo różnorodne, co pozwala spełnić praktycznie wszystkie wymagania konstrukcyjne. Jest również doskonałym przykładem materiału przyjaznego dla środowiska – to surowiec biodegradowalny i łatwo odnawialny, a jego ślad węglowy jest najniższy spośród wszystkich porównywalnych materiałów budowlanych. Ponadto, w odróżnieniu od innych powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, takich jak cegła, stal czy tworzywa sztuczne, do produkcji drewna nie są potrzebne żadne wysokoenergetyczne paliwa kopalne.

Ponieważ elementy drewniane mogą posiadać większe wymiary, często stosuje się je do budowy szkieletów dużych konstrukcji, takich jak budynki i mosty. Drewno budowlane jest również powszechnie stosowane w dużych ilościach do produkcji podkładów kolejowych, podpór szybów kopalnianych i belek poprzecznych na słupach użytkowych.

Drewno budowlane – drewno inżynieryjne

Szczególnym rodzajem drewna powszechnie stosowanym w budownictwie jest drewno inżynieryjne. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono produktem bardziej skomplikowanego procesu produkcji, w którym różne formy drewna są sklejane razem, tworząc rodzaj materiału kompozytowego, który jest następnie używany do konkretnych zastosowań budowlanych.

Najczęściej spotykanymi przykładami drewna inżynieryjnego są:

  • sklejka,
  • drewno klejone laminowane,
  • płyta orientowana OSB,
  • płyta pilśniowa,
  • płyta wiórowa.

Drewno inżynieryjne jest powszechnie stosowane w wielu projektach budownictwa mieszkaniowego, handlowego i przemysłowego.

Drewno budowlane jako materiał konstrukcyjny i nie tylko

Drewno posiada kilka zalet, dzięki którym doskonale nadaje się do wykorzystania w szerokim zakresie przedsięwzięć budowlanych. Jedną z takich zalet są jego właściwości termiczne, które dają mu przewagę nad innymi materiałami pod kątem odporności na wysokie temperatury.

W przeciwieństwie do np. stali, która rozszerza się pod wpływem ciepła, drewno wysycha i staje się mocniejsze wraz ze wzrostem temperatury. Ponadto przewodność cieplna drewna jest stosunkowo niska w porównaniu do aluminium, marmuru, stali czy szkła. Dzięki temu ma tę przewagę, że może być używane do wielu zastosowań pozabudowlanych: produkcja zapałek, uchwytów i trzonków narzędziowych, okładzin ściennych i sufitowych.

dach z drewna

Drewno po przesuszeniu zyskuje również dobre parametry akustyczne. Pochłania dźwięki i echo, jest pożądanym materiałem przy budowie obiektów, w których ważna jest odpowiednia akustyka, takich jak sale koncertowe. Inną ważną cechą drewna jest jego wytrzymałość na rozciąganie, czyli zdolność do uginania się pod naciskiem bez pękania. Jego wyjątkowa wytrzymałość na rozciąganie sprawia, że jest preferowanym wyborem w przypadku narażonych na silne obciążenia powierzchni, takich jak boiska do koszykówki czy kręgielnie.

Wytrzymałość na rozciąganie jest również jednym z głównych powodów wyboru drewna jako materiału budowlanego; właściwość ta sprawia, że drewno budowlane świetnie nadaje się na elementy konstrukcyjne wymagające dużej wytrzymałości, takie jak belki konstrukcyjne.

Wybierz najlepszą jakość tarcicy budowlanej – Consultor Białystok

Spośród wielu materiałów budowlanych drewno wyróżnia się jako unikalny i niezwykle wszechstronny produkt. Jego estetyczny wygląd, wytrzymałość na rozciąganie, właściwości izolacyjne i łatwość obróbki sprawiają, że pozostaje ulubionym wyborem w wielu zastosowaniach budowlanych.

Tartak Consultor, operujący na terenie Białegostoku i woj. podlaskiego zaprasza wszystkich profesjonalistów związanych z przemysłem budowlanym po najwyższej jakości drewno budowlane.